2018 - 2019

Governing Body

S.No Category Designation on the Governing Body Name of the Chairperson & members on GB of GC[A], Rajamahendravaram
1 Educationist Chairperson Dr.Sujata Sharma IAS,
Commissioner of Collegiate Education, Hyderabad
2 Industrialist Member To be Nominated by CCE
3 Professional Member Sri Venkata Narayan Vedantam,
Chartered Accountant, Rajamahendravaram
4 Teacher of the College Member Sri K. Anjaneyulu,
Vice Principal
Incharge, Department of Philosophy
5 Teacher of the College Member Dr. M.R. Goutham,
Academic Coordinator
6 UGC Nominee Member Dr. S.B. Chauhan,Jt. Secretary, UGC-CRO
7 State Government
Nominee
Member Dr. K. Prameela,
RJDCE, Rajamahendravaram
9 University Nominee Member Prof. P. Suresh Varma,
Dean, CDC,
AdikaviNannaya University, Rajamahendravaram
9 Principal of the College Ex-officio Member Dr. R. David Kumar Swamy

Academic Council

S.No Name Designation
1 Dr. R. David Kumar, Principal, Government College [A],
Rajamahendravaram
Chairman
2 Dr. M.R. Goutham,
Lecturer in Geology & Academic Coordinator
Member Secretary
3 Dr.A.A. Annapurna,
Lecturer in Commerce & Coordinator, IQAC
IQAC Coordinator
4 Incharges of All Departments Members
5 Sri P.Babji,
Controller of Examinations,
Member
6 Sri P.SrinivasaRao,
Advocate & Member,
District Legal Services Authority,
Rajamahendravaram
Local Nominee
7 Sri Venkat Narayan Vedantam,
Chartered Accountant,
Rajamhendravaram
Professional Body Member
8 Sri P.R.Bhavana,
General Manager, ONGC,
Rajamhendravaram
Industrial Nominee
9 Dr. K.V. Swamy,
Department of Geology,
AdikaviNannaya University,
Rajamahendravaram
University Nominee
10 Dr. K. Ramaneswari,
Department of Zoology,
AdikaviNannaya University,
Rajamahendravaram
University Nominee
11 Dr.M. Kamala Kumari,
Dept.of CSE,
AdikaviNannaya University,
Rajamahendravaram
University Nominee

Board of Studies

1
    
Head of the Department concerned Chairman
         
2 The entire faculty of each specialization Members
3 Two faculty from outside the institution to be nominated by the Academic Council.   Subject experts
4 One expert to be nominated by the vice-chancellor  University Nominee
5 One representative from industry/corporate sector/allied area relating to placement.  Industrial Nominee
6 One postgraduate meritorious alumnus to be nominated by the principal Student Repesentative

Finance Committee

S.No Name Designation
1. Dr.R. David Kumar,
Principal
Chairman
2. Sri K. Sridhar,
General Manager,
Sri Sarvaraya Sugars Ltd.,
Rajamahendravaram
CCE Member
3. Dr. A. A. Annapurna
Lecturer in Commerce
IQAC Coordinator
Member
4. Sri C.V. Ramana
Lecturer Incharge,
Department of Chemistry
Member
5. Smt CH. S. S. R. A. V. Ramanamma
Superintendent &
Incharge Administrative Officer
Member
6. Dr. M. R. Goutham,
Lecturer in Geology,
Academic Coordinator
Special Invitee

College Planning and Development Council (CPDC)

S.No Name Designation
1 Dr.R. David Kumar Swamy,
Principal
President
2 Sri Tummidi Ramkumar,
Wholesale Cloth Merchant, Rajamahendravaram
Secretary
3 Sri K.Anjaneyulu
Lecurer in Philosophy
Faculty Member
4 Sri P.Srisaila Sastry
Lecturer in English
Faculty Member
5 Dr. Karri Rama Reddy,
Manasa Hospital, Prakash Nagar, Rajamahendravaram
Philanthropist
6 Sri P.V. Raghava Rao, Mounica Steels Industry representative
7 Dr. Sappa Durga Prasad (Nritya Prapoorna),
Principal, Nataraj Nritya Niketan, Danavaipet, Rjy
Renowned Artist
8 Dr. A. Padmalatha Medical Practitioner
9 Sri Manyam Babji Industry representative